Oczep

Oczep czyli spinka to w budownictwie drewnianym nazwa poziomej belki łączącej od góry główne słupy. W ten sposób oczep zamyka, usztywnia i stabilizuje ścianę, podobnie jak podwalina u jej podstawy. Na oczepie wsparte są z kolei belki stropowe, konstrukcja dachu, w niektórych obiektach także konstrukcja wyżej położonych części budowli. Oczep przenosi ciężar dachu na pionowe elementy konstrukcji.

Jest elementem ścian drewnianych budowanych w konstrukcji wieńcowej oraz szkieletowej. Oczepy wzdłużne i poprzeczne mogą być łączone na obłap.
Oczepy wzdłużne ze względu na swoje rozmiary są często wykonywane z łączonych elementów, a nie z jednej belki. Ze względu na znaczne obciążenia części oczepu scalone są łączeniami wzdłużnymi.

Ten sam termin stosowany jest także jako nazwa poziomej belki, która łączy szczyty pali fundamentowych ustawionych w szeregu. Odgrywa analogiczną rolę jak oczep w architekturze drewnianej, usztywniając konstrukcję i służąc jako oparcie dla rusztu fundamentowego.

Powiązane hasła: balloon frame, dach, fundament, konstrukcja sumikowo-łątkowa, konstrukcja wieńcowa

Autor: KZ
Data publikacji: 2.03.2016 11:54
Tagi: architektura drewniana
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.