Oflis

Oflis albo oblina, to zaokrąglona powierzchnia tarcicy, deski, odpowiadająca krzywiźnie pnia z którego pozyskiwany jest materiał. Wąski pas obliny na brzegach deski to pozostałość zakrzywionego boku kłody. W pełnowartościowym produkcie na miejscu oflisu powinna być ostra krawędź. Oflis jest jedną z wad obrobionego drewna, dopuszczalną w przeciwieństwie do sinizny, zgnilizny, śladów żerowania korników.

Oflis, o ile nie jest duży, nie wpływa negatywie na wytrzymałość mechaniczną elementów budowlanych, zwłaszcza na zginanie. Taka wada nie wyklucza zastosowania materiału np. do deskowania dachu. Natomiast najważniejsze elementy konstrukcyjne powinny być wykonywane z drewna pierwszej jakości, bez wad.  
O ile oflisy nie dyskwalifikują materiału, błędem jest stosowanie drewna nieokorowanego czy nieprawidłowo wysuszonego. Kora może być siedliskiem szkodników drewna, co prowadzi do osłabienia i niszczenia konstrukcji. Kora musi być usunięta zanim drewno zostanie zaimpregnowane.

Powiązane hasła: baloon frame, drewno klejone, prefabrykaty, tarcica,

Data publikacji: 19.09.2016 11:47
Tagi: architektura drewniana, materiały budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.