Open space

Biuro wielkoprzestrzenne, szerzej znane pod zapożyczoną z języka angielskiego nazwą open space, to pomieszczenie, w którym stanowiska pracowników poustawiane są we niepodzielonej przestrzeni. Zamiast oddzielnych pokoi, gabinetów i korytarzy, pracownicy mają do dyspozycji wspólne miejsce do pracy. Poszczególne stanowiska robocze mogą być zgrupowane na potrzeby mniejszych zespołów, wydzielone zapewniającymi prywatność niskimi ściankami, oddzielone za pomocą ekranów dzwiękochłonnych, roślin itd.

Wady i zalety


Wśród zalet przestrzeni open space wymieniane są m.in. lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni biurowej (redukcja kosztów), usprawnienie komunikacji między pracownikami, dostęp naturalnego światła do głębi pomieszczeń, usprawnienie organizacji pracy, możliwość łatwego przemeblowania biura.
Jako wady wymieniane są zwykle nadmierny hałas, trudność koncentracji, ograniczenie prywatności, obniżenie komfortu pracownika.

Historia biura

Koncepcja biura o otwartym planie wywodzi się od pomysłów Fredericka Winslowa Taylora oraz Henrego Forda i wiąże się z dążeniem do optymalizacji pracy. Projekty takie realizowano najwcześniej w Stanach Zjednoczonych. Za jednego z współtwórców tego typu biur uważany jest Frank Lloyd Wright, projektant Larkin Administration Building (1906).
Pierwsze biura typu open spaces były obszernymi pomieszczeniami, wypełnionymi przez regularne rzędy biurek. Takie rozwiązanie dominowało do lat 50. w USA. W drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku organizacja biur wielkoprzestrzennych ewoluowała raczej w stronę podziału na zespoły robocze, a także mieszanej organizacji przestrzeni biurowej, łączącej pomieszczenia o różnym charakterze i przeznaczeniu, a także wprowadzając np. specjalne strefy do rozmów telefonicznych czy spotkań.

Analogicznie plan otwarty znalazł zastosowanie w architekturze wnętrz obiektów mieszkalnych.  

Powiązane hasła: hot desking, modernizm

Więcej informacji
Adams S., What do you call a sociopath in a cubicle? (answer, a coworker) Kansas City, Missouri, USA 2002
Duffy, F., The new office, London 1997
Saval N., Cubed: A Secret History of the Workplace, Doubleday, 2014

Autor: KZ
Data publikacji: 20.10.2015 11:09
Tagi: architektura współczesna, open space
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.