Ornament

Ornament, czyli ozdoba – łaciński czasownik ornare znaczy zaopatrzyć, ozdabiać. Ornament jest motywem, albo całym zespołem motywów zdobniczych, stosowanych między innymi w architekturze. Zanim sformułowane zostało hasło „Ornament to zbrodnia”, stosowanie motywów zdobniczych było nierozerwalnie związane z praktyką architektoniczną.


Ornament może występować w ściśle określonych miejscach, albo pokrywać całe ściany budynków.  Jego występowanie może być ograniczone do pól, pasów, może podkreślać konstrukcję i tektonikę budowli albo ją ukrywać. Najczęściej ornament stosowany jest tylko jako element podziału kompozycji (np. powierzchni elewacji) i nie jest elementem związanym z jej strukturą.

W różnych epokach i środowiskach popularność zyskały odmienne ornamenty, w historii sztuki ornament może być pomocny w datowaniu obiektu lub określeniu inspiracji czy też środowiska projektanta.

Ornamenty typowe dla architektury Grecji antycznej: akant, antemion, astragal, bukranion, kimation, meander, palmeta, spirala
Ornamenty gotyckie: ornament gałęziowy, fryz arkadkowy, rybi pęcherz, wieloliść
Ornamenty renesansowe: arabeska, groteska, maureska,
Ornamenty manierystyczne: ornament zwijany (rollwerk), ornament okuciowy, ornament małżowinowo-chrząstkowy
Ornament regencyjny: wstęgowo-cęgowy, kratka regencyjna
Ornamenty rokokowe: rocaille, akant płomienisty, koguci grzebień

W XX wieku pojawiła się tendencja do rezygnacji ze zdobień - ornamentów w architekturze i wzornictwie (por. Ornament i zbrodnia).

Autor: KZ
Zdjęcia: Gimnazjum Realne Warszawskie
Data publikacji: 18.08.2014 11:12
Tagi: akant, architektura grecka, ornament
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.