1 2 3 4 5
 • Opera - ikona architektury Sydney

  Ikona architektury

  Budynek o wysokiej klasie architektonicznej; charakterystyczny, przełomowy obiekt architektoniczny...

 • Kunsthaus Graz Muzeum

  Blobitektura

  Blobitektura – z ang. Blobitecture, neologizm używany w odniesieniu do brył o płynnych, organicznych kształtach, przykładów współczesnej ...

Palestra

Palestra to charakterystyczny dla architektury starożytnej Grecji obiekt sportowy, miejsce treningu zapaśników i pięściarzy. Palestra najczęściej była częścią gimnazjonu, wznoszono jednak także obiekty usytuowane osobno, także prywatne. Żaden gimnazjon nie był pozbawiony palestry, tego rodzaju obiekty mieściły się w każdym greckim mieście, a także przy niektórych świątyniach i świętych okręgach.
Architektura szkół bokserskich była na ogół prosta. W centrum obiektu znajdowała się wolna przestrzeń, prostokątny, najczęściej kwadratowy dziedziniec. Plac wysypany był drobnym piaskiem, dogodnym do ćwiczeń.

Cztery boki dziedzińca okolone były cienistymi portykami. Za jednym z nich, najczęściej od północy, mieściły się pomocnicze pomieszczenia, takie jak szatnie, łazienki, magazyny oliwy i piasku – zapaśnicy oliwili ciała, a następnie tarzali się w piasku, żeby uchwyt był pewniejszy, oliwy używano także do celów higienicznych. Poza magazynami były też sale treningowe, w których trenowano ciosy na workach wypełnionych piaskiem. Wreszcie największa sala, efebion, służyła jako miejsce spotkań, dyskusji i zabaw. Do rozmów służyły także eksedry oddzielone kolumnadą od centralnego dziedzińca – Platon ulokował tam miejsce akcji dwóch spośród swoich dialogów.

Pozostałości tego typu obiektów znajdują się m.in. w Olimpii i Delfach, palestra jest także opisana w traktacie Witruwiusza. Rzymski architekt zaznacza, że palestry nie są w jego czasach użytkowane w Italii. Precyzyjnie opisuje jednak budowę, zwracając uwagę na kwestie praktyczne – podwójny portyk z jednej strony ma chronić atletów przed zacinającym deszczem, długość obejścia powinna wynosić dwa stadia (jeden stadion to ok. 190 metrów). 

W czasach rzymskich palestrę łączono często z termami. Później ten rodzaj obiektów sportowych zanikł; choć Arabowie i Turcy przyjęli tradycję łaźni, nie wznosili przy nich budynków sportowych.


Autor: KZ
Data publikacji: 14.07.2015 16:58
Tagi: architektura Grecji
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.