Papercrete

Papercrete to materiał konstrukcyjny, który składa się z rozpulchnionych, namoczonych w wodzie, kawałków papieru zmiksowanych z cementem portlandzkim lub gliną albo ziemią. Metoda opatentowana została już w 1928 roku. Za jej wynalazców uważani są Eric Patterson i Mike McCai, którzy niezależnie od siebie ekspermentowali z tym materiałem budowlanym.

Przez kilkadziesiąt lat papercrerte było niemal nieznane, renesan techniki nastąpił z początkiem lat 80. XX wieku, wraz z rozpowszechnieniem pojęcia zrównoważonego rozwoju. Papercrete to metoda zaliczana do budownictwa ekologicznego z uwagi na zawartosć papieru (surowca wtórnego, pochodzacego z recyklingu), a właściwie włókna celulozowego, który się w nim znajduje. Nie jest to jednak do końca prawidłowa ocena, ponieważ papier jest tylko składową materiału budowlanego. Materiał nie jest określony żadnymi regulacjami. Ściany wykonane z mieszanki mają zazwyczaj grubość 25-30cm. Papier odpowiedni do stworzenia masy budowlanej może pochodzić z makulatury, koszt wykonania jest więc niewielki.

Papercrete można wykonać własnoręcznie. Jest to tani, lekki i wydajny materiał. Do jego zalet należą dobre właściwości izolacyjne, możliwośc własnoręcznego wykonania elementów budowlanych.
W internecie można znaleźć wielu zwolenników tego rodzaju budownictwa, którzy chętnie opisują swoje doświadczenia związane z papercrete. Forma mieszanki, w której wykorzystuje się glinę zamiast cementu nazywana jest często „Hybrid Adobe” , „Fidobe” bądź „Padobe”.

Data publikacji: 17.09.2014 22:39
Tagi: budownictwo ekologiczne, paper crete, papercrete
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.