Piano nobile

Piano nobile (fr. bel-étage) dosłownie oznacza pierwsze piętro, jednak piano nobile ma szersze znaczenie. W architekturze nowożytnej funkcjonowało jako kondygnacja reprezentacyjna zlokalizowana zazwyczaj na pierwszym piętrze. Mieściła ona pomieszczenia reprezentacyjne oraz pokoje mieszkalne właściciela. Piano nobile było charakterystyczne dla architektury pałacowej renesansu, baroku i klasycyzmu.

Wejście na kondygnację rozpoczyna się już na reprezentacyjnej, szerokiej klatce schodowej. Piano nobile zwykle jest wyższe od pozostałych kondygnacji. Odzwierciedlona jest również na elewacji. Wyróżnia go bogatszy wystrój architektoniczny i rzeźbiarski. Okna są większe niż w pozostałych kondygnacjach budynku, często zastąpione przez portfenetry . Pomieszczenia na piano nobile miały również bogatszy wystrój. Zdobione były polichromiami, sztukateriami, boazerią. Podłogi pokrywały marmury.

Powiązane:

Renesans
Barok
Klasycyzm

Data publikacji: 27.10.2014 14:39
Tagi: klasycyzm, piano nobile, renesans
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.