Pion

Pion budowlany, pion murarski to przyrząd służący do wyznaczania kierunku pionowego (por. poziomica) m. in. przy wznoszeniu ścian. Najprostszą odmianą tego narzędzia jest tzw. pion ciężarkowy. Składa się on z odcinka liny albo sznurka oraz zawieszonego na końcu liny ciężarka, wykonywanego dawniej zwykle z ołowiu. Odpowiednio duża masa sprawia, że sznurek jest mocno napięty. Metalowy element może być uformowany w kształt stożka czy ostrosłupa, z wierzchołkiem skierowanym do dołu. Symetryczna forma sprawiała, że ciężar rozkłada się równomiernie, a wskazania instrumentu są bardziej precyzyjne. Dalszym usprawnieniem instrumentu było osadzenie linki w drewnianej ramce. Współcześnie produkowane piony zaopatrzone są w tzw. nakrętkę centrującą, dzięki której można wyregulować położenie sznura.

Pion ciężarkowy stosowany był już w starożytności. Jego użycie jest udokumentowane w malowidłach starożytnego Egiptu (por. architektura egipska).
Inne rodzaje pionów to pion drążkowy i optyczny. Obecnie używane elektroniczne urządzenia umożliwiają precyzyjne wyznaczenie kierunków.

Pion to także element instalacji domowej o wertykalnym przebiegu, doprowadzający albo odprowadzający wodę, powietrze itd. (pion wentylacyjny, kanalizacyjny, zsypowy i inne).

Powiązane hasła: poziomica, trasowanie

Autor: KZ
Data publikacji: 25.02.2016 17:10
Tagi: budowlane, narzędzia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.