Piramida schodkowa

Piramida schodkowa – piramida podzielona na wyraźnie zaznaczone piętra, poziomy. W architekturze egipskiej najwcześniejsze piramidy, z okresu Trzeciej Dynastii budowano jako schodkowe, przez spiętrzenie kilku mastab o coraz mniejszej podstawie. Najbardziej znaną z tych budowli jest piramida Dżesera, wybudowana przez Imhotepa, wezyra władcy Egiptu Dżesera.
Podobną formę miały grobowce kilku kolejnych władców, w tym niedokończona piramida Sechemcheta oraz piramida Chaba (tzw. Warstwowa), również zachowana w bardzo złym stanie.

Charakterystyczne dla Egiptu piramidy w formie ostrosłupa budować zaczęto dopiero w kolejnej, Czwartej Dynastii. Pierwsza z nich powstała za panowania Snofru. Ten aktywny władca opisywany jest jako wielki budowniczy, założyciel twierdz, fundator świątyń (por. świątynia egipska), a także aż czterech piramid. Jedna z nich to niezwykła budowla w Meidum, podobna do wieży, o stromych ścianach. Druga to tzw. piramida łamana, ze zmiennym kątem nachylenia ścian. Trzecia, znana jako Czerwona Piramida, posłużyła jako grobowiec władcy – właśnie ona otrzymała kształt ostrosłupa.

Piramidy schodkowe poza Egiptem

Piramidy schodkowe budowane były także w innych niż egipska kulturach, przede wszystkim w Ameryce w okresie prekolumbijskim. Monumentalne budowle sakralne w formie piramidy są typowe dla kultur Majów, Azteków, Tolteków. Mniej trwałe, ziemne piramidy budowano także w Ameryce Północnej, głównie w dorzeczu Missisipi.
Piramidy schodkowe zobaczyć można także w Indonezji, Indiach, Nigerii, na Sardynii.

Powiązane hasła: architektura starożytnego Egiptu, piramidy egipskie, zikkurat

Autor: KZ
Data publikacji: 30.11.2015 13:52
Tagi: piramida
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.