Plac

Plac (z niemieckiego Platz, puste, wolne miejsce) to niezabudowana przestrzeń w mieście, pełniąca funkcje użytkowe i reprezentacyjne. Plac ma często regularny kształt prostokąta, koła, owalu, czasem trójkąta, może mieć też jednak nieregularny zarys. Granice placu najczęściej wyznacza otaczająca go zabudowa. Niekiedy, jak na Placu Zgody w Paryżu, ściany placu mogą być wyznaczane przez zieleń miejską. Granicami mogą być także ulice, choć on sam jest najczęściej wyłączony z ruchu kołowego. W niektórych realizacjach, jak plac św. Piotra w Rzymie, przestrzeń placu wyznacza kolumnada.

Plac poprzedza zazwyczaj reprezentacyjne budowle miejskie, kościoły, ratusze czy inne obiekty użyteczności publicznej. Na placu mogą się znajdować obiekty małej architektury, w tym fontanny, ławki, pomniki itd.   
Na miejskich placach odbywały się targi, publiczne święta i inne zgromadzenia.
Funkcja handlowa była podstawową rolą placu. Pierwsze przestrzenie tego rodzaju powstały w najstarszych miastach już około 6000 lat temu.
W poszczególnych epokach plac przyjmował różne funkcje (por. agora, forum, rynek, piazza, skwer).Autor: KZ
Data publikacji: 21.04.2015 10:09
Tagi: plac, urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.