Planty

Planty to rodzaj miejskich terenów zielonych, najczęściej obiegających kręgiem teren starego miasta. Taka forma wiąże się z genezą plant. Zakładane były one najczęściej na miejscu dawnych fortyfikacji miejskich, czyli murów obronnych, bastionów, wałów i fos. Wyburzanie dawnych umocnień było najpowszechniejsze na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy przestarzałe wobec rozwoju techniki wojskowej nie były już zabezpieczeniem przed atakiem, a hamowały rozwój miasta. Po wyburzeniu murów teren porządkowano (por. plantowanie – wyrównywanie terenu), zasypywano rowy i podmokłe łąki w zagłębieniach terenu, a powierzchnię uzupełniano nawiezioną ziemią. Na uzyskanej w ten sposób przestrzeni zakładano zieleńce z małą architekturą, alejkami spacerowymi i pomnikami. W obrębie parku zachowywano niekiedy fragmenty dawnych umocnień, jak krakowski Barbakan.
Niekiedy plantami nazywane są także tereny zielone zakładane na miejscu dawnych koryt rzecznych, po zmianie biegu rzeki.

W Polsce najbardziej znane są planty krakowskie założone w pierwszej połowie XIX wieku, począwszy od lat 20. Inne przykłady to realizacje w Białymstoku, Toruniu, Chełmnie, Słupsku. Na początku XXI w zaczęła się budowa plant w Olsztynie.

Powiązane hasła: ogród angielski, ogród francuski, park, rewitalizacja 

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona, domena publiczna
Data publikacji: 22.12.2015 17:16
Tagi: Planty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.