Plomba

Plomba, plomba budowlana, plombowiec, to potoczna nazwa zabudowy uzupełniającej, czyli nowych obiektów wypełniających wolną przestrzeń pomiędzy istniejącymi budynkami. Nowy budynek najczęściej uzupełnia lukę w zwartej zabudowie, domykając pierzeję i zajmując wolną parcelę (pustą np. ze względu na zniszczenia wojenne). Budynki takie umożliwiają zachowanie układu urbanistycznego, w wielu przypadkach nawiązują stylistycznie do otoczenia. We współczesnej architekturze spotykane są również obiekty kontrastujące z otoczeniem wyrazistą kolorystyką, materiałem na elewacji czy formą fasady.
Plombą nazywa się również budynek wolno stojący, jeśli zajął wolną działkę pomiędzy dwoma już zabudowanymi.

Powiązane hasła
kamienica, kwartał, urbanistyka

Artykuły w Archiramie
Zabudowa uzupełniająca. Czy plomby w Warszawie to dobra architektura?
Architektura Wrocławia: nowy projekt APA Kuryłowicz & Associates
Najwęższy dom na świecie

Zobacz też: wykład Adama Nadolnego Najpiękniejsza plomba. Architektura uzu-pełniająca po 1945, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 18 maja 2011
 

Autor: KZ
Data publikacji: 11.01.2016 11:23
Tagi: plomba
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.