Płyta trzcinowa

Płyta trzcinowa to rodzaj płyty wykonanej z kilku albo kilkunastu warstw pędów trzcinowych, ułożonych równolegle, połączonych i spiętych, a następnie poddanych sprasowaniu. Płyty takie dostępne są w różnych rozmiarach i formatach. W zależności od zastosowania, różnią się także stopniem sprasowania trzciny. Do celów konstrukcyjnych używane są płyty z mocno prasowanego surowca, jako izolacji używa się płyt słabiej sprasowanych.     
Płyty trzcinowe są we współczesnym budownictwie wykorzystywane na niewielką skalę, głównie w obiektach wznoszonych zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, w niewielkich budynkach wiejskich, a także przy renowacji zabytkowych budowli.
Płyty znajdują zastosowanie m.in. jako pokrycie dachowe (por. dach) altan, wiat, domków, zapewniając odpowiednią trwałość pod warunkiem zachowania odpowiednio dużego spadku (45 stopni lub więcej). Odpowiednio ułożone pokrycie dachowe z trzciny dobrej jakości może służyć nawet przez 50 lat.
Płyty trzcinowe stosuje się również do izolacji cieplnej i akustycznej ścian, sufitów oraz podłóg domów mieszkalnych.
Maty trzcinowe znajdują zastosowanie jako nośnik tynku glinianego lub cementowo-wapiennego, przede wszystkim przy renowacji budynków.

Powiązane hasła: strawbale, strzecha

Autor: KZ
Data publikacji: 16.11.2015 10:49
Tagi: strzecha
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.