Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, nazywana też podsufitką dachową, to element zabudowy dachu. Służy do zabudowy spodniej strony okapu dachu znajdującej się na zewnątrz budynku. Podstawową funkcją podbitki dachowej jest zabezpieczenie i osłonięcie krokwi, które wystają za połać dachową pokrytą blachą czy dachówkami. Podbitka chroni konstrukcję dachu przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Dobrze ułożona, poprawia właściwości termiczne, zmniejszając straty ciepła.

Podbitka może być ochroną przed ptakami i owadami takimi jak osy czy szerszenie, zakładającymi gniazda pod dachem. Do jej zalet zaliczana jest także ochrona przed hałasem. Niekiedy na podsufitce montowane są dodatkowe źródła światła.

Podsufitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu czy stropodachu. Poza ochroną, pełni głównie funkcje dekoracyjne. Z tego powodu ważnym kryterium doboru materiału jest jego wygląd. Najczęściej stosowane są drewno, PCV, płyta OSB w połączeniu ze styropianem i tynkiem, blacha powlekana – panele stalowe i aluminiowe, panele sidingowe.

Montaż może być przeprowadzony na dwa sposoby, poszczególne elementy są osadzane na krokwiach, albo też na odpowiedniej konstrukcji – ruszcie, prostopadle do ściany domu. Całość nie może blokować dostępu powietrza, co zaburzyłoby wentylację i groziło zawilgoceniem.


Autor: KZ
Data publikacji: 17.06.2015 16:16
Tagi: dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.