Poddasze

Poddasze to najwyżej ulokowana kondygnacja w budynku, powyżej ostatniego stropu lub sklepienia, zaś poniżej pokrycia dachowego, pod dachami o tradycyjnej konstrukcji tj. z więźbą dachową. Przestrzeń ta chroni niżej położone kondygnacje przed wahaniami temperatury, nagrzewaniem lub chłodem. Może być wykorzystywana do różnych celów.
Poddasze bywa pomieszczeniem chroniącym więzary dachu. Może też mieścić pomieszczenia gospodarcze (strych); w niektórych obiektach na poddaszu bywają ulokowane suszarnie, pralnie, często składy niepotrzebnych na co dzień rzeczy.
Poddasze użytkowe dostosowane jest natomiast do stałego albo czasowego pobytu ludzi. Może być zaadaptowane do funkcji mieszkalnej, co z reguły wymaga doświetlenia pomieszczeń i montażu izolacji akustycznej oraz termicznej. W wielu przypadkach konieczne są ingerencje w konstrukcję nośną.
Pomieszczenia usytuowane na poddaszu są często pod wieloma względami niestandardowe, ze względu na umieszczenie pod dachami skośnymi wysokość pomieszczeń jest różna, zwykle mniejsza przy obrzeżach i wyższa w środku.

Powiązane hasła: adaptacja, loft, mansarda, rewitalizacja

Autor: KZ
Data publikacji: 8.02.2016 15:08
Tagi: loft
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.