Pompa ciepła

Pompa ciepła to rodzaj maszyny cieplnej, wymuszającej przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej.
O pompach ciepła mówi się najczęściej w kontekście ogrzewania pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia, co może zmniejszyć koszty eksploatacji. Rozwiązanie takie stosowne jest niekiedy m.in. w budynkach pasywnych i zeroenergetycznych. Pompy ciepła znajdują także wiele innych zastosowań, mogą służyć m.in. do podgrzewania wody użytkowej, chłodzenia pomieszczeń (klimatyzacja), w lodówkach i zamrażarkach. 

Pompa ciepła – ogrzewanie domu

Pompa ciepła czerpie energię cieplną z otoczenia. Może to być gruntu, woda płynąca albo gruntowa, skała czy powietrze. Pompa pobiera energię z otoczenia, obniżając w ten sposób o kilka stopni jego temperaturę i przenosi ją do wnętrz budynku, ogrzewając je. Rolę pośrednika odgrywa czynnik roboczy, płyn krążący między wnętrzem obiektu i otoczeniem. W niskiej temperaturze odparowuje, pobiera ciepło z otoczenia. Następnie jest sprężany, oddaje ciepło, co powoduje jego ochłodzenie i skroplenie. Jako schłodzony płyn, czynnik roboczy wraca do wymiennika ciepła, ponownie zaczyna pobierać energię i cykl zaczyna się od początku.
Pompa ciepła uważana jest za urządzenie korzystne dla środowiska, tanie i wygodne w eksploatacji, gdyż pozwala ogrzewać dom bez zużywania paliw, wytwarzania spalin, uciążliwego rozpalania w piecu. Proces musi być jednak wspomagany, do działania pompa ciepła potrzebuje więc dopływu energii elektrycznej.
Za wady pomp ciepła uważane są wysoki koszt instalacji, duża powierzchnia zajmowana przez poziome wymienniki ciepła pomp gruntowych, wadą może być też zależność ogrzewania od dostępu energii elektrycznej.
W przypadku powietrznych pomp ciepła wadą jest hałas wytwarzany przez urządzenie.

Rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe, wodne.

Powiązane hasła: BIM budynek pasywny, kocioł gazowy, kolektor słoneczny, ogrzewanie, wentylacja

Więcej informacji
Oszczak W., Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła, 2009
Zalewski W., Pompy ciepła sprężarkowe, sorpcyjne i termoelektryczne. Podstawy teoretyczne. Przykłady obliczeniowe, 2001
Zawadzki M., Kolektory Słoneczne, Pompy Ciepła - Na Tak, 2003

Autor: KZ
Data publikacji: 2.11.2015 11:44
Tagi: zrównoważony rozwój
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.