Poterna

Poterna, zwana także potajnikiem,  to rodzaj korytarza lub podziemnego przejścia w twierdzy, forcie, lub innym obiekcie obronnym. Służ jako bezpieczne połączenie komunikacyjne między różnymi częściami obiektu albo między stanowiskami obronnymi. Mogą łączyć kaponiery z głównym schronem, albo ze schronami pogotowia. Poterny były chronione przed ostrzałem dzięki zagłębieniu w ziemi i ścianom. Początkowo poterny bywały budowane z drewna, następnie z cegły i betonu.

Poterną nazywa się też boczną bramę lub furtę w murze obronnym. Zwykle lokowana była w osłoniętym, ukrytym miejscu. Umożliwiała obrońcom wyjście poza mury bez zwracania na siebie uwagi, np. przy urządzaniu  niespodziewanego ataku na oblegające wojska.

Powiązane hasła: dzieło fortyfikacyjne, fort, kaponiera, mur, strzelnica, twierdza

Autor: KZ
Data publikacji: 1.08.2016 15:54
Tagi: architektura militarna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.