Promenada

Promenada to spacerowa aleja, ciąg pieszy obsadzony drzewami. Takie spacerowe, przeznaczone tylko dla użytku pieszych trasy wyznaczone są między innymi w parkach, ogrodach pałacowych, kąpieliskach i sanatoriach, także na bulwarach wielkich miast, zwykle w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Mają różną nawierzchnię, dostosowaną do potrzeb spacerowiczów (np. dekoracyjna kostka kamienna), przy czym możliwe jest stosowanie nawierzchni o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości na obciążenia, ze względu na brak ciężkich pojazdów. W tym znaczeniu o promenadzie mówi się od XIX wieku.

Wcześniej, w wieku XVIII termin stosowano w odniesieniu do części parku krajobrazowego, uformowanego na wzór malowniczego gaju (por. ogród angielski). Przestrzeń ta, określana jako dzika promenada, wypełniona była kępami drzew o dekoracyjnym pokroju, polanami z niską zielenią, otwierały się z niej perspektywy na dalsze części ogrodu i na pałac. Wśród zieleni rozmieszczone były pawilony ogrodowe, takie jak altany, świątynie dumania, domki gotyckie (por. neogotyk), sztuczne ruiny i inne obiekty, połączone siecią alej parkowych.  

Powiązane hasła: aleja, bulwar, esplanada, korso, nowy urbanizm, ulica, urbanistyka  

Autor: KZ
Data publikacji: 19.01.2016 13:45
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.