Punktowiec

Punktowiec to wielokondygnacyjny budynek, najczęściej o funkcji mieszkalnej lub biurowej, który ma plan zbliżony do kwadratu, a komunikacja pionowa obsługi wana jest przez pojedynczy węzeł komunikacyjny (schody, winda). Węzeł ten zwykle usytuowany jest w centralnej części budynku, natomiast pomieszczenia użytkowe (mieszkania) usytuowane są wokół niego, dla jak największego dostępu światła. Taki układ stosowany był wielu budynkach wielorodzinnych i jest powszechnie stosowany w powojennej architekturze Polski. Inne warianty rozpowszechnione w budownictwie mieszkalnym to korytarzowiec i galeriowiec.

Termin „punktowiec” bywa też używany w innym znaczeniu, dla określenia wysokiego budynku sąsiadującego z niską zabudową, wyróżniającego się na tle otoczenia. Niektóre punktowce są wieżowcami, ale określenia te nie są synonimami – punktowcem może być także mieszkalny blok wysoki na kilka pięter.

Powiązane hasła: apartament, drapacz chmur, galeriowiec, korytarzowiec, trzonolinowiec, urbanistyka,

Artykuły w Archiramie
Wieża mieszkalna na warszawskim osiedlu Eko-Park>>

Jak M-3 stało się apartamentem >>
Najwęższy dom świata "doklejony" do warszawskiego punktowca >>

 Autor: Opracował K.Z.
Data publikacji: 2.05.2016 10:16
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.