1 2 3 4 5

Pustak

Pustak to wyrób budowlany, blok z otworami, komorami czy kanałami zmniejszającymi jego masę („pusty” wewnątrz, stąd nazwa). Pustaki dostępne są w różnych formach, zwykle zbliżonych kształtem do prostopadłościanu. Wyrobów tych używa się głównie do budowania przegród, przede wszystkim ścian, wewnętrznych i zewnętrznych.  Sześciany z dużym cylindrycznym otworem stosowane są przy budowie przewodów dymowych. Ze specjalnych bloków (pustak stropowy) buduje się stropy i stropodachy.

Pustaki produkowane są z różnych materiałów. Dwie główne grupy tych produktów to pustaki ceramiczne i betonowe. Pierwsze z nich są produkowane podobnie jak cegła, z gliny i piasku z dodatkami.
Pustaki betonowe produkuje się w formach, używając betonu zwykłego, albo betonów lekkich (np. keramzytobeton, gazobeton). Rolę lekkiego kruszywa, dodatku do betonu, może odgrywać także żuzel (pustaki żużlobetonowe).
Najczęściej spotykane w sprzedaży pustaki mają wymiary szerokość 80, 188, 250, 288, 375, 380, 440 mm, wysokość 220, 238 mm, długość 188, 220, 248, 375, 498 mm. Większe rozmiary bloków skracają czas budowy, a przez ograniczenie liczby spoin zmniejsza także zużycie zaprawy, a przede wszystkim straty ciepła.
Tzw. pustaki szlifowane, o wygładzonej powierzchni wspornej, mogą być łączone na cienką spoinę, możliwe jest również zastosowanie zaprawy poliuretanowej. Niektóre rodzaje pustaków można łączyć bokami na pióro i wpust.
Pustaki różnią się parametrami, głównie wytrzymałością mechaniczną (w opisie - im wyższa klasa, tym bardziej wytrzymały wyrób), izolacyjnością termiczną (λ), izolacyjnością akustyczną (RA2)  

Powiązane hasła: cegła, keramzyt, kruszywo, pustaki szklane (luksfery),  
+

Autor: KZ
Data publikacji: 15.09.2016 12:18
Tagi: materiały budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.