Rambla

Rambla to w języku hiszpańskim synonim esplanady, szeroki deptak, miejsce spotkań.
Rambla (La Rambla, Las Ramblas) to także nazwa własna słynnej ulicy, czy raczej ciągu połączonych ulic w Barcelonie. Ich nazwa oznacza koryto wyschłego strumienia. Pierwotnie przebieg barcelońskiej Rambli wyznaczony był właśnie przez piaszczysty pas, którym w okresie jesiennych deszczy spływała woda. W suchych miesiącach służył on jako szlak komunikacyjny. W późnym średniowieczu (por. gotyk) zmieniono bieg strumienia, a Rambla stała się miejskim centrum. Wzdłuż kilometrowej ulicy wzniesiono kilka ważnych dla miasta budynków, w tym klasztorów i kościołów.

W XVIII wieku ulicę obsadzono drzewami, nadając jej charakter reprezentacyjnej alei.
W XXI wieku Rambla jest popularnym deptakiem i sama w sobie atrakcją turystyczną, znaną z występów ulicznych muzyków i sztukmistrzów, a także z licznych sklepów i kawiarenek; niestety również z kieszonkowców.
Inna znana aleja o tej samej nazwie znajduje się w Montevideo w Urugwaju.

Powiązane hasła: aleja, bulwar, esplanada, korso, nowy urbanizm, promenada, ulica, urbanistykaAutor: KZ
Data publikacji: 20.01.2016 14:11
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.