1 2 3 4 5

Rynek

Rynek to główny i najważniejszy plac miejscowości, zazwyczaj położony w jej centrum. Forma rynku jest typowa dla urbanistyki europejskiej, ukształtowała się we wczesnym średniowieczu. Rynków nie zakładano natomiast w miastach lokowanych w XIX i XX stuleciu.

Termin wszedł do polszczyzny z języka niemieckiego (etymologicznie rynek pochodzi od słowa Ring). Miasta zakładane na tzw. prawie niemieckim przyjmowały wraz z prawem terminologię. 

Rynek był w mieście najważniejszą przestrzenią publiczną, miejscem handlu i zgromadzeń. W sąsiedztwie rynku lokowano najważniejsze budynki użyteczności publicznej, przede wszystkim miejski ratusz, a także główną świątynię w mieście. Ponadto w obrębie rynku mogły się znajdować inne świątynie oraz budynki ściśle związane z handlem, sukiennice, kramy i ławy chlebowe a także miejska waga.

W średniowieczu na rynku wymierzano publicznie kary, stąd znajdował się tam również pręgierz. W wielu miejscowościach na rynku znajdowała się studnia.

Rynki miały najczęściej regularny kształt czworokąta. Zdarzały się jednak także inne założenia, rynki mogły być trójkątne (Białystok) albo wielokątne.

Zobacz też: agora, forum, skwer, piazza

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 28.04.2015 15:45
Tagi: rynek, urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.