Singerie

Singerie – z francuskiego, dekoracyjny motyw w ornamentyce rokokowej (por. chinoiserie, rocaille), scenki z małpkami przedstawionymi w karykaturalnym, żartobliwym ujęciu. Singerie spopularyzowane zostały przez Jeana Berain Starszego, królewskiego dekoratora, rysownika, projektanta mebli i malarza, działającego w Paryżu w drugiej połowie XVII wieku. Artysta w wielu projektach dekoracji ściennych umieścił figurki małp, często w różnorodnych kostiumach i z akcesoriami różnych zajęć i zawodów – małpy malarze, linoskoczkowie, muzycy, chińscy dworzanie itd. Za najsławniejsze i najbardziej rozbudowane przedstawienia singerie uważane są dekoracje wykonane przez Christophe Hueta w jednym z buduarów Château de Chantilly.

Choć motyw małp zyskał popularność wraz z modą rokokową, w historii sztuki znany był już znacznie wcześniej. Małpy, jako egzotyczne zwierzęta niepokojąco podobne do ludzi pojawiały się w gotyckich iluminacjach, a wcześniej w polichromiach na ścianach domów i świątyń starożytnego Egiptu.
Na początku XVI wieku malował je m.in. Pieter Breughel Starszy. W 1575 roku flamandzki rytownik Pieter van der Borcht poświęcił cały cykl grafik małpom, po raz pierwszy traktując je jako niezależny temat.
właściwe dla ornamentyk rokoka, o charakterze żartobliwym i karykaturalnym.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 10.03.2015 11:53
Tagi: architektura wnętrz, rokoko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.