Straw bale

Straw bale (strawbale) to określenie materiału budowlanego, a szerzej techniki budowy domów z kostek, bali sprasowanej słomy w połączeniu z gliną. Prostopadłościenne bryły mogą być stosowane jako wypełnienie konstrukcji szkieletowej, zwykle drewnianej. W mniejszych budynkach (altana) mogą być wykorzystywane do budowy ścian pozbawionych dodatkowego wzmocnienia. Bale słomiane mogą być też stosowane jako materiał izolacyjny.

Strawbale to jedna z technik tzw. budownictwa naturalnego, zgodnego z założeniami zrównoważonego rozwoju. Jej zalety to m.in. niewielki wpływ na środowisko naturalne (wykorzystanie lokalnego, biodegradowalnego surowca), dobra dostępność i niewielki koszt materiału, bardzo dobre parametry izolacyjne termiczne i akustyczne, odporność na ogień i możliwość prowadzenia budowy przez nieprofesjonalistów, korzystny mikroklimat panujący we wnętrzu.
Do wad należą m.in. podatność słomy na gnicie, konieczność zabezpieczenia przed gryzoniami, duża grubość ścian ( w polskich warunkach ok. 0,7 m lub więcej), co zmniejsza powierzchnię użytkową obiektu, możliwe problemy z kredytowaniem i ubezpieczeniem, niewielka liczba doświadczonych wykonawców.  

Ściany straw bale powinny być dobrze zabezpieczone przed wilgocią, tj. wsparte na wysokim fundamencie, chronione wysuniętym dachem i pokryte przepuszczającym powietrze tynkiem. Ściany pokrywać można tynkiem glinianym. Zaleca się wykorzystywanie do budowy dobrze wysuszonych bali słomy (wilgotność poniżej 15%) i prowadzenie prac pod tymczasowym zadaszeniem ze względu na możliwość opadów.
 
Zainteresowanie techniką straw bale, szczególnie do realizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wzrasta od końca XX wieku.

Powiązane hasła: architektura wernakularna, cordwood, earthship, strzecha, płyta trzcinowa

Więcej informacji
Lacinski P., Bergeron M., Serious Straw Bale: A Home Construction Guide for All Climates, 2000
LeMone K., Geiger O., Strawbale Construction Curriculum, 2006
Steen, Steen & Bainbridge: The Straw Bale House, 1994
Roberts C., A House of Straw: An Odyssey Into Natural Building, 2002


Autor: KZ
Data publikacji: 16.11.2015 11:49
Tagi: strzecha, zrównoważony rozwój
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.