Strop

Strop to pozioma przegroda budowlana, która oddziela kondygnacje budynku. Strop wsparty jest na ścianach albo słupach, na które przenosi obciążenie (ciężar własny, a także obciążenia związane z eksploatacją obiektu, np. magazynowniem przedmiotów w pomieszczeniach). W budynkach wielokondygnacyjnych górna powierzchnia stropu pokryta jest podłogą, natomiast na dolnej jest sufit pomieszczenia położonego poniżej. Pomiędzy tymi warstwami znajdują się elementy konstrukcji, często także warstwy izolacyjne, w tym ogniochronne, akustyczne i inne.

Stropy wykonywane są w różnych technologiach i z wielu materiałów. W architekturze historycznej na terenie Polski popularne były zwłaszcza stropy drewniane (nagie, belkowe, kasetonowe), obecnie stosowane rzadziej, m.in. ze względów przeciwpożarowych. Stropy wykonywać można także z materiałów ceramicznych (strop odcinkowy, strop Kleina), żelbetu, gazobetonu, a także łącząc różne materiały (stropy stalowo – ceramiczne, szklano-żelbetowe itd).

Ze względu na konstrukcję wydziela się takie rodzaje stropów jak belkowy, gęstożebrowy, płytowo-żebrowy, płytowy.
Poszczególne rodzaje stropów różnią się podatnością na ogień, łatwością i czasem montażu, koniecznością zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego, zastosowaniem.

Powiązane hasła: dach, filigran, kaseton, pułap, sklepienie, strop Ackermana, strop z płyt żerańskich, stropodach

Autor: KZ
Zdjęcia: Andrzej Szandomirski
Data publikacji: 25.11.2015 11:45
Tagi: dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.