Stropodach

Stropodach to strop znajdujący się nad najwyższą kondygnacją budowli. Ponieważ spełnia tym samym funkcję dachu płaskiego, musi być zabezpieczony przed wilgocią, skutkami opadów i warunkami atmosferycznymi. Ze względu na niewielkie nachylenie stropodachu, mieszczące się zwykle w przedziale 5-10% odprowadzanie wody i właściwa izolacja jest bardzo istotna. Zwykle stropodach jest też zaopatrzony w odpowiednią izolację termiczną, ograniczającą straty ciepła.
Jeśli płaska powierzchnia stropodachu służy jako przestrzeń użytkowa, rodzaj tarasu, to powierzchnia powinna być także zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z eksploatacją. Specjalnych, wzmocnionych konstrukcji wymagają ogrody na dachu. Między wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnią stropodachu występują znaczne różnice temperatur, sięgające kilkudziesięciu stopni Celsjusza.
 
Stropodachy dzieli się ogólnie na wentylowane, typowe dla budynków mieszkalnych, oraz pełne, spotykane raczej w obiektach przemysłowych.
Stropodachy wentylowane zbudowane są z wielu warstw. Oprócz elementów konstrukcyjnych składają się na nie zwykle warstwa paroizolacji,  warstwa termoizolacji, wolna przestrzeń powietrzna wentylowana albo odpowietrzana, warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe a także warstwy pokrycia dachowego.

Stropodachy były charakterystyczne dla architektury modernizmu (m.in. projekty Ludwiga Miesa van der Rohe).   

Powiązane hasła: dach, filigran, kaseton, pułap, sklepienie, strop

Autor: KZ
Data publikacji: 25.11.2015 12:45
Tagi: stropodach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.