Strych

Strych to przestrzeń, pomieszczenie lub kilka wydzielonych pomieszczeń pod więźbą dachową budynku, użytkowe poddasze. Strych najczęściej wykorzystywany bywa do celów gospodarczych, jako skład, magazyn czy schowek. W kamienicach na strychu mieściła się często suszarnia albo pralnia. Współcześnie strychy bywają adaptowane na lokale mieszkalne. Prace takie wymagają najczęściej doświetlenia wnętrza np. oknami połaciowymi, zwykle także docieplenia oraz ułożenia izolacji przeciwwilgociowej. Pomieszczenia na poddaszu wymagają szczególnie dobrej izolacji termicznej, gdyż w przeciwnym razie latem intensywnie się nagrzewają, zaś zimą panuje w nich chłód.

Przeszkodą do adaptacji poddasza może być zbyt mała wysokość pomieszczenia, zbyt mała szerokość traktu czy rozmieszczenie słupów, kominów i innych elementów konstrukcyjnych.
Niekiedy prace adaptacyjne wiążą się z koniecznością wzmocnienia stropu, np. wymianą niektórych belek, przebudową konstrukcji dachu, czasowym usunięciem pokrycia dachowego.

Powiązane hasła: dach, krokiew, loft, okno mansardowe, połać dachowa

Autor: KZ
Data publikacji: 8.02.2016 14:46
Tagi: strych
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.