Sufit napinany

Sufit napinany to rodzaj sufitu zamocowanego poniżej stropu, alternatywa dla sufitu podwieszanego. Wykonany jest z elastycznego materiału rozpiętego na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Materiał to najczęściej folia PVC, rzadziej tkanina poliestrowa. Poliestru używa się np. w pomieszczeniach nieogrzewanych, w których występują duże różnice temperatur.
Folia jest elastyczna, w sprzedaży dostępne są różne rodzaje, o matowej albo lśniącej powierzchni. Może być również pokryta nadrukiem, teksturowana, mieć powierzchnię lustrzaną albo półprzezroczystą. Elementy przygotowywane są do konkretnego wnętrza, na podstawie wykonanych wcześniej pomiarów.
Pierwszym etapem montażu sufitu napinanego z PVC jest zamocowanie na ścianach pomieszczenia stelażu z metalowych listew. Następnie materiał jest wstępnie mocowany. Podwieszanie zaczyna się od miejsca zaznaczonego przez producenta. Po wstępnym napięciu na klamrach, po przekątnej, materiał jest niemal gotowy do napinania. Wnętrze podgrzewa się wówczas, co umożliwia bezpieczne osadzenie brzegów materiału za pośrednictwem tzw. harpunów na aluminiowych listwach. Połączenie uszczelnia się listwami maskującymi. Po schłodzeniu do temperatury pokojowej materiał samoczynnie się napina, tworząc gładką powierzchnię.

Wśród zalet sufitu napinanego są krótki czas montażu, atrakcyjny wygląd, całkowicie gładka powierzchnia, możliwość demontażu, odporność na wodę.
Do wad zaliczana jest podatność na uszkodzenia, trudna naprawa, wysoki koszt.

Powiązane hasła: sufit, strop, dach

Autor: KZ
Data publikacji: 8.12.2015 17:14
Tagi: sufit
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.