Sufit podwieszany

Sufit podwieszany to typ sufitu zamocowanego poniżej stropu względnie stropodachu. Instalowany jest m.in. w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Służy m.in. do zakrycia nierówności, a przede wszystkim instalacji, przewodów wentylacyjnych, rur i przewodów. Zmniejsza wysokość pomieszczenia. Jest montowany także dla poprawienia właściwości akustycznych.
Sufit podwieszany najczęściej wykonywany jest z płyt gipsowo-kartonowych osadzonych na konstrukcji z profili stalowych, czyli tzw. ruszcie. Ruszty buduje się z elementów ze stali ocynkowanej, profili sufitowych CD oraz profili przyściennych UD. W zależności od potrzeb i wysokości pomieszczenia stosuje się konstrukcje jedno- albo dwupoziomowe. Wieszaki i ruszt mocowane są specjalnymi metalowymi kołkami. W odróżnieniu od standardowych nie mają one części z tworzywa sztucznego, które w przypadku pożaru staje się zagrożeniem dla użytkowników.

Powierzchnia sufitu podwieszanego przebita jest otworami niezbędnymi dla umieszczenia lamp, czujników itd. Płyty g-k używane do wykańczania sufitów podwieszanych mają najczęściej grubość 12,5 albo 15 mm. Stosowane są także inne materiały, np. sprasowana wełna mineralna i gips.

Wyróżnia się różne typy sufitów podwieszanych: kasetonowe, monolityczne, monolityczne perforowane. Sufity monolityczne mają gładką powierzchnię. Przy ich wykonywaniu szczeliny pomiędzy płytami wypełniane są szpachlą, szlifowane i malowane. Sufity kasetonowe (por. kaseton) składają się z modułów, które można łatwo demontować. Dzięki temu ukryte pod nimi instalacje są łatwiej dostępne. W sprzedaży dostępne są także kasetony  dekoracyjne, z przestrzenną dekoracją.

Poniżej stropu albo konstrukcji dachu montowane są także tzw. sufity napinane, z powłoką z rozpiętej folii.

Powiązane hasła: kondygnacja, strop, stropodach, sufit

Autor: KZ
Data publikacji: 30.11.2015 12:58
Tagi: sufit podwieszany
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.