Sygnaturka

Sygnaturka – nazwa niewielkiej wieży kościelnej, złączonej z główną bryłą budynku, rodzaj dzwonnicy. Wieżyczka umiejscowiona jest najczęściej nad prezbiterium albo nad skrzyżowaniem naw. W większych świątyniach sygnaturka najczęściej umieszczona jest nad skrzyżowaniem transeptu z nawą główną, zaś w budowlach o mniejszych rozmiarach raczej nad prezbiterium.

Ten rodzaj wieżyczki stosowany jest w architekturze sakralnej od średniowiecza. W wielu zakonach żebraczych, ze względu na przewidziany przez regułę obowiązek ubóstwa, sygnaturki stosowano zamiast wydzielonych wież – dzwonnic. Kościoły zakonów żebraczych programowo miały być skromne, stąd szereg ograniczeń regulujących kwestie dekoracji wnętrza, ale także ukształtowania bryły świątyni. Przykładowo reguła dominikańska zabraniała m.in. właśnie budowy wież i zbyt wysokich kościołów, stosowania witraży i rzeźb do dekoracji wnętrz.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 11.02.2015 17:05
Tagi: architektura sakralna, historia architektury
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.