1 2 3 4 5

Trakt

Trakt to część budynku mieszcząca się między dwoma pionowymi przegrodami budowlanymi usytuowanymi naprzeciw siebie, albo między podporami. Trakt jest więc wydzielonym z wnętrza ciągiem pomieszczeń.
W budownictwie wyróżnia się trakty podłużne, z przegrodami ułożonymi równolegle do dłuższego boku budowli, a także trakty poprzeczne. Szczególnym rodzajem traktu jest amfilada.
Budynki podzielić można na jednotraktowe, z pomieszczeniami zajmującymi całą szerokość budynku, od jednej ściany nośnej do drugiej, oraz wielotraktowe. W przypadku tych ostatnich liczba traktów zwykle nie przekracza trzech ze względu na trudności z oświetleniem. Trakt środkowy nie może być dobrze doświetlony. Jeśli jeden z traktów jest wyraźnie węższy od pozostałych i służy jako korytarz, pełniąc funkcje komunikacyjne bywa nazywany półtraktem, czasem nawą. Budynek jest wówczas określany jako 2,5 traktowy.

Często spotykane jest liczenie traktów począwszy od głównej ściany frontowej, przy układzie równoległym do niej. Na tej podstawie mówi się o trakcie frontowym i tylnym. Wyróżnia się także trakty głębokie lub płytkie.

Trakt to także określenie szlaku komunikacyjnego, drogi; termin zachowany w nazwach własnych niektórych ulic (Trakt Królewski, Trakt Lubelski i inne).

Powiązane hasła: blok, chałupa, kamienica, konstrukcja

Autor: KZ
Data publikacji: 12.02.2016 14:48
Tagi: trakt
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.