Trejaż

Trejaż (archaicznie – treliaż, z francuskiego treillage), to rodzaj prostej budowli ogrodowej. Konstrukcja służy zwykle jako oparcie dla pnączy i roślin o wiotkich pędach, takich jak róże parkowe. Trejaż nieco przypomina płot o bardzo luźno rozstawionych podporach. Zwykle zbudowany jest z drewna, pędów bambusa, czasem z metalu. Zazwyczaj przyjmuje postać szeregu słupków, połączonych w górnej części poziomą belką. Taka najprostsza forma trejażu może być wzbogacana poprzecznymi beleczkami i elementami dekoracyjnymi.

Trejaże były typowymi elementami ogrodów francuskich. Największą popularność zdobyły w baroku i sztuce rokokowej. Pokryte zielenią kraty dzieliły przestrzeń ogrodu, wyznaczając chodniki, salony i gabinety ogrodowe. Same kraty mogły być ozdobnie opracowywane, złocone czy malowane.

Rozmiary trejaży i ich elementów różnią się w zależności od potrzeb. Obok konstrukcji bardzo lekkich, podtrzymujących np. pędy pachnącego groszku, są też solidne rusztowania, utrzymujące ciężar zdrewniałych pnączy, np. winorośli.

Podobną do trejażu budowlą ogrodową jest pergola.

Autor: KZ
Data publikacji: 17.04.2015 16:20
Tagi: Barok, ogród francuski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.