Wątek gotycki

Watek gotycki, nazywany też polskim, to rodzaj wątku – układu cegieł w murze – w którym na licu muru widoczne są na przemian główka i wozówka (dłuższy i krótszy bok cegły). Kolejna warstwa przesunięta jest o ćwierć długości cegły względem poprzedniej. W następnych warstwach układ się powtarza. Układ cegieł na licu przypomina więc powtarzający się motyw krzyża, w niektórych obiektach wyeksponowanego przez wykorzystanie cegieł o odmiennym kolorze i fakturze (zendrówka).

Wątek gotycki zyskał popularność po wendyjskim. Stosowano go najczęściej w budowlach gotyckich, począwszy od XIV do XVI stulecia. Niekiedy wykorzystywany był również później, aż po XVII wiek (część kościoła jezuickiego w Poznaniu).
Współcześnie wątek gotycki stosowany jest niemal wyłącznie w pracach konserwatorskich, przy odtwarzaniu zabytkowych  obiektów architektury dawnej.

Przykłady zastosowania: bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu, Kościół Mariacki w Krakowie, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie

Powiązane hasła: cegła, główka, wątek muru, wozówka,   

Autor: KZ
Data publikacji: 17.08.2016 11:29
Tagi: architektura gotycka, wątek muru
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.