Wątek holenderski

Wątek holenderski – jeden ze sposobów ułożenia cegieł w murze, czyli układów główek i wozówek widocznych na licu muru. W wątku holenderskim powtarzane są regularnie dwie warstwy. W pierwszej wszystkie cegły ułożone są do lica główką, czyli najkrótszą ścianką. W drugiej cegły ułożone są na przemian, tj. po każdej główce następuje wozówka. W kolejnych warstwach układ się powtarza. Spoiny w rzędach są względem siebie przesunięte o ¼.
Ten rodzaj wątku w murach ceglanych zawdzięcza nazwę Holandii; w Niderlandach był często stosowany w XV i XVI stuleciu, niekiedy także później. W architekturze polskiej spotykany tylko w nielicznych budowlach, w tym, w obiektach wznoszonych przez projektantów zachodnioeuropejskich.

Powiązane hasła: cegła, wątek muru, wątek wendyjski,

Zobacz także:
Architektura Holandii
Współczesna architektura  Holandii: sąd w Hadze; Faralda NDSM Crane Hotel w Amsterdamie; Miasto Ogród w Groningen, Holandia
Holenderska urbanistyka, czyli ludzie są najważniejsi
 

Autor: KZ
Data publikacji: 23.08.2016 17:07
Tagi: wątek muru
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.