Wątek twierdzowy

Wątek angielski, czyli wiązanie forteczne albo twierdzowe, to jeden z wątków murów ceglanych, czyli układów cegieł widocznych na licu muru. Wątki wyróżnia się na podstawie porządku, w jakim ułożone są główki i wozówki, czyli krótsze i dłuższe boki ceramicznych bloków. W większości wątków występują różne kombinacje główek i wozówek. W wątku angielskim widoczne są natomiast tylko główki, wszystkie warstwy w murze są takie same. Spoiny w sąsiadujących ze sobą warstwach są względem siebie przesunięte o połowę szerokości cegły (o połowę główki).

Ten wariant stosowany był szerzej w drugiej połowie XIX stulecia w budownictwie militarnym. Ze względu na większą wytrzymałość muru w wątku angielskim wznoszono w ten sposób ściany fortów, cytadel i innych obiektów obronnych w fortecach. Rozwój broni artyleryjskiej wymusił następnie stosowanie materiałów budowlanych bardziej wytrzymałych od cegły, przede wszystkim zbrojonego betonu oraz stali, ceglane mury straciły praktyczne zastosowanie. We współczesnej architekturze wątek angielski wykorzystywany jest rzadko.
 
Powiązane hasła: cegła, wątek muru, wątek wendyjski,

Autor: KZ
Data publikacji: 24.08.2016 12:14
Tagi: wątek muru
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.