Welodrom

Welodrom to rodzaj obiektu sportowego służącego do rozgrywania zawodów kolarskich. Bryła budynku mieści specjalny, owalny tor drewniany lub betonowy. Powierzchnia toru jest nachylona na łukach, dzięki czemu zawodnicy mają możliwość zachowania stałej prędkości.

Pierwsze welodromy zostały zbudowane w drugiej połowie XIX wieku, wraz z rosnącą popularnością sportu rowerowego. Niektóre welodromy konstruowano wyłącznie z myślą o cyklistach, inne obiekty służyły do uprawiania różnych sportów, np. zawodów lekkoatletycznych, czy jak w przypadku Forest City Velodrome w Ontario (Kanada) hokeja.  
Pierwsze budowle były bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, nie wszystkie miały owalny kształt.

We współczesnej architekturze sportowej rozmiary welodromów, na których odbywać się mogą zawody olimpijskie i mistrzostwa świata, ustalono na 250 metrów.
W projektowaniu welodromów wyspecjalizowała się niemiecka rodzina architektów Schuermann. Przedstawiciele rodu zaprojektowali do 2014 roku łącznie 125 welodromów, w tym prestiżowe Velodromo Vigorelli w Mediolanie, obiekty w Berlinie, Glasgow i olimpijski welodrom w Pekinie. Niemieccy projektanci wykorzystują do budowy powierzchni toru drewno egzotycznych drzew Afzelia.

Por. stadion

Autor: KZ
Data publikacji: 5.01.2015 16:23
Tagi: architetura współczesna, welodrom
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.