1 2 3 4 5

Włóknowo-cementowe płytki


Płytki włókno-cementowe stosowane są we współczesnym budownictwie jako pokrycie dachu i materiał elewacyjny.
Płytki produkuje się z wykonywane są cementu portlandzkiego, wody, mączki wapiennej oraz nadających nazwę produktowi włókien celulozowych albo syntetycznych. W przeszłości do produkcji wyrobów włókno-cementowych stosowano azbest, zakazany obecnie w Unii Europejskiej. W Polsce produkcja materiałów zawierających azbest (por. eternit) została zakazana w 1997 roku ze względu na szkodliwy wpływ na zdrowie. 

Powierzchnia płytek włókno-cementowych może być gładka, pofałdowana, może mieć fakturę naśladującą naturalny łupek.
Najczęściej stosowane w budownictwie są płytki o wymiarach 20x20 lub 30x30 cm, uzupełniająco stosuje się także płytki okapowe oraz koszowe o rozmiarach sięgających 60x30 cm. Płytki włókno-cementowe produkowane są także w innych rozmiarach i kształtach, m.in. ze ściętymi narożnikami do tzw. krycia niemieckiego. Ciężar pokrycia mieści się zwykle w przedziale 18-21 kg/mkw, znacznie mniej niż np. łupku.
Wadą pokryć z płytek włókno-cementowych jest praco- i czasochłonność wykonania, a także konieczność wykonywania pracy  przez dobrze wyszkoloną ekipę dekarską.

Powiązane hasła: beton, cement, elewacja, fasada, fibrobeton, keramzytobeton,

Autor: KZ
Data publikacji: 4.10.2016 10:27
Tagi: beton architektoniczny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.