Wrota

Wrota – potocznie dużych rozmiarów drzwi, ruchoma przegroda, zamykająca przelot bramy, przede wszystkim w ogrodzeniu lub murach obronnych, także w budynku – pałacu, zamku, ale tez budynku gospodarczym, np. w stodole, spichlerzu, oborze. Wrota mogą być jedno-, częściej zaś dwuskrzydłowe.
W zależności od sposobu otwierania, wyróżnia się wrota podnoszone, przesuwne, składane, rozwierane.

Hydrotechnika

W budownictwie hydrotechnicznym wrotami nazywa się ciężkie przegrody (zamknięcie budowli piętrzącej), zamykające dopływ wody do śluzy, jazu lub innej budowli. Wrota takie zamontowane są na początku i na końcu śluzy, za ich pomocą regulowany jest poziom wody w śluzie, dzięki czemu jednostki pływające mogą pokonywać różnice wysokości między kanałami i rzekami. Tzw. wrota sztormowe mogą być wykorzystywane do zamykania dostępu do kanałów, chroniąc przed cofaniem wody i służąc jako zabezpieczenie przed powodzią. Takie automatycznie działające wrota zamontowane zostały np. na kanale jamneńskim w gminie Mielno.  

Powiązane hasła: brama, carskie wrota, drzwi, ślepe wrota, wrota garażowe, wierzeje

Autor: KZ
Data publikacji: 29.10.2015 13:53
Tagi: wrota
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.