XPS

Pianka XPS, czyli ekstrudowana pianka polistyrenowa, to rodzaj materiału izolacyjnego stosowanego w budownictwie. Ze względu na strukturę porównywany bywa do styropianu, ma jednak inne właściwości mechaniczne i izolacyjne.
XPS produkuje się z granulek polistyrenu, które wraz z dodatkami poddawane są działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Do rozpuszczonej masy wtłaczany jest dwutlenek węgla, wskutek czego powstaje piana, tężejąca następnie w kontakcie z powietrzem. Z materiału tego produkuje się m.in. płyty o różnych grubościach i gęstości. Twardość to w zależności od rodzaju 200, 250, 300, 500 lub 700 kPa, współczynnik przewodzenia ciepła 0,029-0,04 W/(m·K).
Płyty z XPS są twarde, chłonność wody jest znikoma (0,5-1,5%), zaś izolacyjność akustyczna słaba. XPS jest materiałem samogasnącym (klasa E).
Wyroby z ekstrudowanej pianki polistyrenowej są odporne na działanie kwasów, zasad i soli nieorganicznych, ale niszcząco działają na nie rozpuszczalniki organiczne, w tym aceton, benzen, toluen, octan etylowy i inne, co uniemożliwia stosowanie wielu rodzajów farb i klejów zawierających te rozpuszczalniki, lepiku czy smoły węglowej. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego następuje uszkodzenie materiału.

Charakterystyczną cechą XPS jest różnorodna kolorystyka, na rynku dostępne są płyty w wielu barwach, w zależności od marki to m.in. zieleń, odcienie żółcieni, róż i błękit. 

Wyroby z XPS określane są często jako styrodur, termin ten to nazwa handlowa jednego z producentów, firmy BASF, która rozpoczęła produkcje tego materiału w 1964 roku. Sama technologia produkcji XPS jest starsza, opracowana została na początku lat 40. XX wieku w laboratoriach firmy Dow w USA.

Powiązane hasła: budynek pasywny, izolacja, korek, styropian, wełna skalna, wełna szklana

Autor: KZ
Data publikacji: 21.12.2015 11:18
Tagi: izolacja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.