Zeroenergetyczny budynek

Budynek zeroenergetyczny (budynek zerowej energii netto – ZNE) to obiekt, w którym bilans energetyczny w skali roku jest zerowy, czyli ilość energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych jest równa rocznemu zapotrzebowaniu.
Źródłami energii są przede wszystkim słońce (panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne) i wiatr (elektrownie wiatrowe), do ogrzewania wykorzystywane są również pompy ciepła. Równie ważną rolę odgrywa ograniczenie strat energii (por. budynek pasywny) za pomocą odpowiedniej izolacji, zastosowania wysokiej jakości przeszkleń, energooszczędnych systemów klimatyzacji i wentylacji.  

Najlepsze rezultaty można uzyskać, uwzględniając założenia budownictwa zeroenergetycznego już w procesie projektowym. Dla uzyskania optymalnych parametrów ważne są między innymi zwarta bryła, orientacja budynku względem słońca, wielkość i rozkład przeszkleń, jakość materiałów budowlanych i wykonania, a także sprawność zastosowanych urządzeń. Adaptacja istniejących budynków jest zwykle trudniejsza i bardziej kosztowna.  

Budynki zeroenergetyczne są we współczesnej architekturze rzadkością. Do zalet tego rodzaju obiektów należą przede wszystkim niskie koszty eksploatacji, możliwość autonomii energetycznej, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Wadami budynków zeroenergetycznych są wyższy koszt budowy, ograniczona liczba projektantów i wykonawców dysponujących doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Przy obecnych cenach energii zwrot kosztów budowy może sięgać kilkudziesięciu lat i nie zwrócić się.

Za pierwszy w Polsce dom zeroenergetyczny uchodzi budynek mieszkalny usytuowany w okolicach Olsztyna, zaprojektowany przez Wiesława Krawczyka (2009).


Powiązane hasła: BIM budynek pasywny, zrównoważony rozwój

Więcej informacji
Lützkendorf T., Foliente G., Balouktsi M., Wiberg A., Life cycle energy analysis of a zero-energy house, 2013
Vieira R., The Energy Policy Pyramid – A Hierarchal Tool For Decision Makers, 2006
Voss K., Musall E., Net zero energy buildings – International projects of carbon neutrality in buildings, Munich  2011
 

Autor: KZ
Data publikacji: 26.10.2015 12:22
Tagi: zrównoważony rozwój
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.