Żuraw


Żuraw, czyli dźwig, to urządzenie służące do podnoszenia ładunków. Terminem tym określa się całą gamę urządzeń działających na podobnej zasadzie, ale różniących się osiągami, od małych żurawi napędzanych siłą mięśni, po mierzące kilkadziesiąt metrów żurawie wieżowe o udźwigu kilkudziesięciu ton. W budownictwie używane są żurawie stacjonarne, przenośne, przewoźne a także samojezdne.
Mimo różnic konstrukcyjnych, żurawie mają ten sam sposób działania i zasadniczą budowę. Ich główne części to kolumna i wysięgnik. Pierwszy z tych elementów to podstawa, zwykle obrotowa, na której osadzony jest ruchomy albo stały wysięgnik zakończony cięgnikiem.
Na placach budowy używa się zależnie od potrzeb żurawi stacjonarnych, podczas budowy wieżowców

wspartych zwykle na najwyższej kondygnacji budynku, a także samobieżne pojazdy na szynach albo gąsienicach,  mniejsze także na kołach. Sama wieża, czyli kolumna zbudowana jest zwykle ze stalowej kratownicy. Żuraw budowlany wyposażony jest w kilka napędów, w większości urządzeń elektrycznych. Każdy z napędów przeznaczony jest do określonego rodzaju ruchu, w tym obracania wysięgnika, wychylania go, przesuwania wodzaka i podnoszenia haka z ładunkiem.
Najważniejszym parametrem określającym możliwości żurawia jest maksymalny moment obciążający, czyli iloczyn największego obciążenia i odległości od punktu podparcia wysięgnika w poziomie. Jednostka używana przy podawaniu tego parametru to tonometr.

Autor: KZ
Data publikacji: 13.07.2016 16:37
Tagi: maszyny budowlane
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.