Nagroda Zumtobel Award ustanowiona została w 2006 roku. Jej celem jest promowanie osiągnięć w dziedzinie architektury, inżynierii i nauki w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i wartości humanistycznych w środowisku zbudowanym. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na zużycie energii i zagrożenia dla środowiska naturalnego, poszukując właściwych rozwiązań w ramach planowania urbanistycznego i architektury.
Rangę tego wyróżnienia podnosi fakt, iż zgłoszenia do nagrody dokonane zostały przez 5 niezależnych ekspertów-architektów o doświadczeniu akademickim: Erwina Viraya - profesora uniwersytetu w Singapurze, Leona van Schabika - profesora RMIT w Australii, Friedricha von Borriesa z Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, Mathiasa Klotza z uniwersytetu w chilijskim Santiago oraz Matthewa Beattie`a z Irlandii, a w roli jej kuratorów występują Kristin Feireiss i Hans-Jürgen Commerell z Aedes Architecture Forum Berlin (założonej w 1980 roku pierwszej prywatnej galerii architektonicznej w Europie).
Eksperci wybrali 40 projektów, które następnie oceniane były przez złożone z architektów i specjalistów jury (Enrique Norten, Yung Ho Chang, Colin Fourier, Brian Cody, Andreas Ludwig, Anna Tibaijuka, Stefan Behnish) w dwu kategoriach: Środowisko Zbudowane (Built Environment, nagroda 80 000 euro) za wybitny architektoniczny, techniczny lub miejski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich dwóch lat oraz Prace Badawcze & Inicjatywy (Research & Initiative, nagroda 60 000 euro) za projekt badawczy lub społeczną inicjatywę opracowaną przez organizacje pozarządowe, uniwersytety lub niezależne grupy czy osoby prywatne.
W kategorii Środowisko Zbudowane zwyciężyła realizacja Harmonia //57 autorstwa francusko-brazylijskich architektów z zespołu Triptyque. Kluczowym elementem projektu jest unikalny system nawadniający, który zbiera wody opadowe i polepsza klimat wewnątrz pomieszczeń, tworząc jednocześnie mgłę nawilżającą zielone elewacje budynku. Dzięki tarasowemu układowi i systemowi otwarć obiekt, położony w zachodniej części Săo Paulo, może także funkcjonować jako otwarta na otoczenie galeria artystyczna.
Za zwycięzcę w kategorii Prace Badawcze & Inicjatywy uznano pracę Nowy Jork Zasobów i Mobilności (New York City Resource & Mobility) autorstwa Terreform ONE + Terrefuge - interdyscyplinarnego zespołu składającego się z naukowców, artystów, architektów i studentów, założonego przez Mitchella Joachima i Marię Aiolovą. Wizjonerski projekt badawczy non-profit dotyczył planów zrównoważonej przyszłości dla Nowego Jorku jako w pełni autonomicznego i samowystarczalnego miasta przyszłości. Główne obszary badań to infrastruktura, zasoby, energia, recykling odpadów oraz aspekty planowania urbanistycznego. Jury uznało, iż projekt może stanowić rodzaj katalizatora w debacie nad kierunkiem rozwoju miasta.
Poza nagrodami głównymi przyznano po 4 wyróżnienia honorowe w każdej kategorii.
Co istotne, większość zauważonych przez jury prac autorstwa mniej nagłośnionych, „niegwiazdorskich” pracowni i ośrodków ma szansę stać się inspiracją dla niekomercyjnej działalności architektonicznej, a idealistyczne kierowanie uwagi ku projektowaniu lepszej przyszłości sprawia, iż Zumtobel Award można uznać za jedną z najistotniejszych nagród w dzisiejszym świecie architektury.
Prezentacja Zumtobel Group Awards oraz towarzysząca jej, poświęcona tematyce zrównoważonego rozwoju, sesja odbyła się w Bregenz w Austrii, we wrześniu 2010 roku. Począwszy od lutego 2011 roku wystawa wybranych projektów odwiedzi 13 miast europejskich.
Zumtobel Group Award 2010
Fundator: Zumtobel Group
Organizacja: Aedes Architecture Forum
http://www.zumtobel-group-award.com/com/en/index.htm

-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
