Lifestyle
LIFESTYLE

Debata o sztuce i wyzysku - 6. Edycja festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  • Komentarze

Debata o sztuce i wyzysku - 6. Edycja festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie  POLE SZTUKI JAKO FABRYKA SPOŁECZNA

Debata o sztuce i wyzysku - 6. Edycja festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

POLE SZTUKI JAKO FABRYKA SPOŁECZNA

W sobotę 8 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budynku audytorium pawilonu EMILIA przy ul. Emilii Plater odbędzie się debata na tematy związane z kulturą i sztuką. Konferencja rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 18:30. Rozmowy dotyczyć będą kwestii pola sztuki i związanego z nią wyzysku. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach 6. Edycji Warszawa w Budowie

Pole sztuki jako fabryka społeczna

Wolny Uniwersytet Warszawski zajął się badaniami nad strefą kultury i sztuki rozumianą jako fabryka społeczna, która w wyrafinowany sposób dzieli stanowiska pracy oraz systemy dystrybucji kapitałów. Jako kapitał rozumiane są nie tylko pieniądze, ale również kontakty społeczne i prestiż. WUW twierdzi, że działalność artystyczna powiązana jest siecią współpracy. Do grupy przynależą nie tylko artyści ale również administratorzy, asystenci czy kuratorzy. Kategorie te są sobie nierówne, co stało się oczywiste. Wiedzą powszechną jest również fakt, że obok prestiżu, którym żywią się artystyczne sławy panuje anonimowość rzeszy tzw. „asystentów”.

Uczestnikami konferencji Pole Sztuki jako fabryka społeczna będą m.in. zagraniczni goście ze świata kultury: prof. Hans Abbing z Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. Luc Boltanski i Jean-Louis Fabiani z École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, prof. Gregory Sholette z City Uniwersytetu w Nowym Jorku, prof. Angela McRobbie z Goldsmiths Uniwersytetu w Londynie, dr Isabelle Bruno z Uniwersytetu Lille (Francja) oraz dr Pascal Gielen z Uniwersytetu w Groningen (Holandia).

Wydarzenie będzie okazją do publicznej prezentacji wstępnych wyników badań empirycznych pn. Podział pracy oraz związanej z nią dystrybucji kapitałów społecznych i ekonomicznych w polu sztuk wizualnych we współczesnej Polsce prowadzonych przez Wolny Uniwersytet Warszawy w 2013 i 2014 roku.

Konferencja będzie odbywać się w języku angielskim.

Więcej informacji >>TU

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 31.10.2014 09:21
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.