parytet w historii fotografii
Na wystawie w Domu Spotkań z Historią zobaczymy 66 fotogramów kronikarek: Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej, a jest to tylko preludium do świetnego albumu którego promocja odbędzie się 3 listopada.
Obie, zawodowe fotografki zaczęły robić zdjęcia zniszczonej Warszawy od wiosny 1945 roku. Świetne kompozycje, estetyczne kadry, świadczą o indywidualności dokumentalistek, których poetyka i styl w różny sposób pokazują zrujnowane miasto.
Dla Chomętowskiej, która fotografowała 35mm Leicą ważny był detal i sceny rodzajowe. Ciekawe jest to, że szukała miejsc, które fotografowała jeszcze przed wojną. Chrząszczowa używała aparatu średnioformatowego Rolleiflexa 6x 6 cm, dlatego starannie dobierała wysmakowane, estetyczne kadry.
Kuratorka Karolina Lewandowska mówi, że zdjęcia fotografek zrujnowanej Warszawy są bardzo znane. Często przedrukowywane w różnych folderach, ale publikowane bez ich nazwisk. Celem wystawy jest więc przywrócenie pamięci o autorkach.
życie na gruzach
Fotografki robiąc zdjęcia zburzonej stolicy często robiły to razem, na wystawie zobaczymy 4 takie zestawienia podobnych kadrów, pokazujących jednak różnice nie tylko ze względu na użyty aparat, ale oryginalne spojrzenie i poetykę.
Szczególnie interesujące są widoki odradzającego się handlu i usług. Prywatne inicjatywy mieszkańców, sprzedaż książek, rowerów, mleka.
Jedno ze zdjęć Chomętowskiej pokazuje robotników siedzących na przewróconej kolumnie kościoła św Aleksandra, przypomina ikonograficznie słynną fotografię przedstawiającą 11 robotników jedzących lunch na 69 piętrze GE Building w Nowym Yorku. To dzięki takim wystawom, zdjęcia zapomnianych fotografek mogą stać się równie słynne.
- 1
- 2

-
Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę fotografii Zbyszka Siemaszki, wybitnego fotografa stolicy, „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM” więcej
-
Zburzona Warszawa to zazwyczaj dla nas czarno-białe zdjęcia ukazujące stolicę po zniszczeniach II wojny światowej. Brak koloru odrealnia fotografie, przez co zapominamy o prawdziwym dramacie miasta i jego mieszkańców. Po latach możemy zobaczyć ruiny Warszawy w kolorze! Uwiecznił ją w 1947 roku Amerykanin Henry N. Cobb więcej
-
Dziś w warszawskim Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej wernisaż wystawy „Kronikarki. Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947”. Wystawa i towarzyszący jej album pokazują mało znane prace wybitnych fotografek, które dokumentowały wstrząsające powojenne zniszczenie stolicy, ale i odradzające się w mieście życie więcej
-
Dziś rusza niecodzienna wystawa, która prezentuje zdjęcia dawnej Warszawy. Fotografie nie zawisną na ścianach, ale w… stuletnim, warszawskim fotoplastykonie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć 47 stereoskopowych obrazów Warszawy z początku XX wieku, m.in. Tor Wyścigów Konnych przy Polnej czy ślizgawkę w Dolinie Służewieckiej więcej

- WIDEO I FOTO: Architektura Warszawy powojennej w obiektywie Zbyszka Siemaszki
- ARCHITEKTURA: Ruiny Warszawy w kolorze. Zobacz zdjęcia zburzonej Warszawy!
- ARCHITEKTURA: Dziś wernisaż wystawy zdjęć Chomętowskiej i Chrząszczowej. Fotografie Warszawy 1945-1947
- ARCHITEKTURA: Dziś w warszawskim Fotoplastykonie odbędzie się wernisaż wystawy „Czar stolicy”