Lifestyle
LIFESTYLE
Felix Baumgartner

ARCHITEKTURA dla spadochroniarzy. Ulubione wieżowce BASEjumperów

 • Komentarze

Skoki z budynków

W Singapurze skakanie z wysokich budynków jest formą atrakcji turystycznej

Fot: materiały prasowe

Okazuje się, że spadochroniarstwo, a dokładnie BASE jumping, ma coraz więcej wspólnego z architekturą. Kiedy Felix Baumgartner wykonał rekordowy skok ze stratosfery internauci szybko przypomnieli, że przecież dokładnie 10 lat wcześniej Austriak dokonał innego wyczynu – skoczył na spadochronie z warszawskiego hotelu Marriott. Dla wielu , tak jak dla Felisa, skakanie z wysokich budynków to sposób na życie. Zobaczcie mały przegląd miejsc na styku architektury i sportów ekstremalnych.

BASE to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian spadochroniarstwa. Polega na skakaniu nie z samolotu, ale z elementów stałych, takich jak budynki, wysokie anteny, przęsła mostów, skał i klifów (nazwa to akronim od słów Building, Antena, Span, Earth). Taki rodzaj skoków wiąże się z dużo większym ryzykiem, a uprawiający go, zanim wykonają pierwszy skok BASE mają już na koncie kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy zwykłych skoków.

Felix Baumgartner skoczył w stolicy

Mimo dużego ryzyka i konieczności posiadania sporych umiejętności BASE cieszy się coraz większą popularnością. Na całym świecie są miejscówki szczególnie ulubione przez skoczków, takie jak norweskie fiordy, wieżowce w Singapurze, czy Kuala Lumpur. Często też BASEjumperzy skaczą w miejscach, które nie do końca są legalne, tzn z reguły administratorzy wieżowców nie udzielają zgód na tego typu skoki.

 M.in. znany już na całym świecie Felix Baumgartner w 2002 roku skoczył z warszawskiego Hotelu Marriott. Wchodząc na dach musiał rozebrać zamek w drzwiach na najwyższym piętrze. Podobnie polski BASE jumper Olek Domalewski skakał z budynku Babka Tower i Rondo 1.

 Są jednak miejsca, gdzie administratorzy podchodzą bardziej liberalnie i wręcz zapraszają skoczków do siebie. Jedne z najbardziej znanych to Marina Bay Sands w Singapurze, czy wierza telewizyjna w Kuala Lumpur.

Skoki z wieży telewizyjnej w Kuala Lumpur (Malezja)

 

Bardzo popularny wsród skoczków jest też hotel Marina Bay Sands w Singapurze.

 Sok z Najwyższego budynku świata Kalifa Dubai

 Niektórzy szukają dodatkowych wrażeń w samym dostaniu się na szczyt budynku, np. korzystając z windy zewnętrznej stojąc na jej...dachu.

Skok Felixa Baumgartnera z warszawskiego hotelu Marriott

Kolejny polski akcent - skok wykonany na jednym z wiezowcó poznańskiego osiedla Rataje.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 16.10.2012 13:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.