archirama.pl

ARCHITEKTURA dla spadochroniarzy. Ulubione wieżowce BASEjumperów

Okazuje się, że spadochroniarstwo, a dokładnie BASE jumping, ma coraz więcej wspólnego z architekturą. Kiedy Felix Baumgartner wykonał rekordowy skok ze stratosfery internauci szybko przypomnieli, że przecież dokładnie 10 lat wcześniej Austriak dokonał innego wyczynu – skoczył na spadochronie z warszawskiego hotelu Marriott. Dla wielu , tak jak dla Felisa, skakanie z wysokich budynków to sposób na życie. Zobaczcie mały przegląd miejsc na styku architektury i sportów ekstremalnych.

Skoki z budynków

W Singapurze skakanie z wysokich budynków jest formą atrakcji turystycznej

Fot: materiały prasowe

BASE to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian spadochroniarstwa. Polega na skakaniu nie z samolotu, ale z elementów stałych, takich jak budynki, wysokie anteny, przęsła mostów, skał i klifów (nazwa to akronim od słów Building, Antena, Span, Earth). Taki rodzaj skoków wiąże się z dużo większym ryzykiem, a uprawiający go, zanim wykonają pierwszy skok BASE mają już na koncie kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy zwykłych skoków.

Felix Baumgartner skoczył w stolicy

Mimo dużego ryzyka i konieczności posiadania sporych umiejętności BASE cieszy się coraz większą popularnością. Na całym świecie są miejscówki szczególnie ulubione przez skoczków, takie jak norweskie fiordy, wieżowce w Singapurze, czy Kuala Lumpur. Często też BASEjumperzy skaczą w miejscach, które nie do końca są legalne, tzn z reguły administratorzy wieżowców nie udzielają zgód na tego typu skoki.

 M.in. znany już na całym świecie Felix Baumgartner w 2002 roku skoczył z warszawskiego Hotelu Marriott. Wchodząc na dach musiał rozebrać zamek w drzwiach na najwyższym piętrze. Podobnie polski BASE jumper Olek Domalewski skakał z budynku Babka Tower i Rondo 1.

 Są jednak miejsca, gdzie administratorzy podchodzą bardziej liberalnie i wręcz zapraszają skoczków do siebie. Jedne z najbardziej znanych to Marina Bay Sands w Singapurze, czy wierza telewizyjna w Kuala Lumpur.

Skoki z wieży telewizyjnej w Kuala Lumpur (Malezja)

 

Bardzo popularny wsród skoczków jest też hotel Marina Bay Sands w Singapurze.

 Sok z Najwyższego budynku świata Kalifa Dubai

 Niektórzy szukają dodatkowych wrażeń w samym dostaniu się na szczyt budynku, np. korzystając z windy zewnętrznej stojąc na jej...dachu.

Skok Felixa Baumgartnera z warszawskiego hotelu Marriott

Kolejny polski akcent - skok wykonany na jednym z wiezowcó poznańskiego osiedla Rataje.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 16.10.2012 13:22

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!