Lifestyle
LIFESTYLE

Modernizm w ramie – architektoniczne obrazy Marii Kiesner

 • Komentarze

Maria Kiesner "Budynki"

Maria Kiesner "Budynki"

Fot: materiały prasowe
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"
 • Maria Kiesner "Budynki"

Architektura modernistyczna to stały motyw twórczości młodej malarki Marii Kiesner. Na jej płótnach współczesne budynki zyskują nowe życie, a my sami możemy na nie spojrzeć z innej perspektywy. W siedzibie Sinfonii Varsovii prezentowana jest wystawa „Budynki”, na którą składają się architektoniczne obrazy Kiesner

Malarka Maria Kiesner od dawna zafascynowana jest architekturą modernistyczną. Kilka lat temu malowała nowoczesną architekturę Śląska. W 2008 roku w Muzeum Historycznym w Warszawie zobaczyć mogliśmy jej prace z cyklu „Weduty warszawskie”, na których utrwaliła m.in. Supersam, Dom handlowy Smyk czy wyburzony już Bar Zodiak.

Na ekspozycji w Sinfonii Varsovii zobaczymy proste, kubistyczne budynki na tle nieba, milczące domy w ascetycznej scenerii, bez ludzi, odarte ze zbędnego szczegółu. Niezliczona ilość wariantów tego samego tematu buduje przekonanie o uniwersum w przedstawieniu modernistycznej architektury, takiej jaką pamięta wielu z nas, która była elementem czasu naszego dorastania, stanowi o naszej tożsamości.

 

Powrót do przeszłości

Architektoniczne obrazy modernizmu Kiesner wpisuja się w trwającą już parę lat modę na architekturę lat 60., tęsknotę za „tamtymi czasami”często jednak nie popartą konstruktywną refleksją. Artystka broni się jednak przed oskarżeniem o koniunkturalizm. Architekturę zaczęła malować po powrocie z Nowego Jorku, gdzie wybrała się w poszukiwaniu inspiracji. Los chciał, że znalazła się tam w trakcie ataku na WTC. Wspomina, że nagle miasto pełne ludzi opustoszało i ucichło. Takie miasto malowała.

Inspiracją stały się też pocztówki z antykwariatu znalezione na Śląsku. Jak wspomina Iwonie Sobczyk w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: „Pocztówki przedstawiały między innymi Hutę Królewską. Zachwyciłam się urodą tych kominów, kompozycji, koloru i samym tematem. Ktoś uznał, że warto przedstawić na pocztówce hutę. Na dodatek zrobił jej zdjęcia z dużą czułością! Doszłam do wniosku, że to bardzo interesujące, i zaczęłam szukać kolejnych fotografii z tych okolic.”


Malarskie archiwum

Maria Kiesner korzysta też od niedawna ze zdjęć, które sama wykonuje, pozbywa się jednak deformacji charakterystycznej dla tego medium. Jest to rodzaj notatnika dla uchwycenia odpowiedniej pory i światła, które na jej obrazach budują nastrój. Kolorystyka utrzymana w zgaszonej gamie potęguje uczucie wyobcowania.

Obrazy Kiesner są też po prostu doskonałym archiwum dla znikającej z polskiej przestrzeni modernistycznej architektury. Organizatorem ekspozycji w Sinfonii Varsovii jest Bocheńska Gallery, a prace artystki możemy zobaczyć w dawnej siedzibie Instytutu Weterynarii.

Maria Kiesner „Budynki”
Symfonia Varsovia, ul. Grochowska 272 Warszawa, do 4.11.2011

www.symfoniavarsovia.pl

www.bochenskagallery.pl

www.kiesner.pl

 

Zobacz też: Stadion Dziesięciolecia ciągle stoi... na płótnach Mai Kiesner

przeczytaj rowniez
Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 25.10.2011 00:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.