Lifestyle
LIFESTYLE

Architektura publiczna w Szczecinie. Westival Sztuka Architektury

  • Komentarze

Architektura współczesna i przestrzenie publiczne - Szczecin

Westival Sztuka Architektury 2014, 16-26 października 2014

Fot: www.westival.pl

Filharmonia Szczecińska to ostatnio najczęstsze „pierwsze skojarzenie”, gdy mówi się o architekturze współczesnej Szczecina. Więcej o architekturze i architektach Pomorza, przestrzeni publicznej i nowych inwestycjach – już za chwilę na Westivalu Sztuka Architektury

Westival Sztuka Architektury 2014, zorganizowany pod hasłem Miasto rzecz publiczna, zaczyna się już 16 października. Tegoroczna edycja to nie tylko spotkanie ze współczesną architekturą, ale też z szerszą problematyką funkcjonowania miasta, relacji między mieszkańcami i ich otoczeniem. W programie wiele uwagi poświęcono przestrzeniom publicznym, temu, jak działają w odmiennych kontekstach, w jakim stopniu zależne są od lokalnych tradycji, na ile różni się ich funkcjonowanie w wybranych kulturach.
Przyjrzymy się przestrzeniom kształtowanym decyzjami politycznymi, architektonicznymi, ale także działaniami oddolnymi, społecznymi, gospodarczymi, tymi zorganizowanymi i tymi spontanicznymi – inicjatywami, które są odbiciem stanu myślenia obywateli w tej materii – zapowiadają organizatorzy.

Architektura współczesna Szczecina

Wystawy prezentujące przestrzenie publiczne Polski i Europy zestawione zostaną z przykładami ze Szczecina. Wspólnym miejscom będą też poświęcone konferencje i warsztaty architektoniczne. Temu badaniu miasta towarzyszyć będzie przegląd najważniejszych realizacji z lat 1989 – 2014. Urząd miasta Szczecin wraz ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zorganizowały plebiscyt pod hasłem „Obiekt 25-lecia – SYMBOL PRZEMIAN”. Wybierane będą najważniejsze budynki mieszkalne i publiczne. Trzecia kategoria, określona jako „obiekty różne”, jest najbardziej pojemna. W jej ramach przedstawiane będą między innymi przestrzenie publiczne, przebudowy, prace rewitalizacyjne. Efektem konkursu ma być przegląd szczecińskich inwestycji z ostatniego ćwierćwiecza.

Wybrane wydarzenia Westivalu 2014

Co w programie? W ciągu dziesięciu dni Westivalu dzieje się wiele, wszystkie wydarzenia wymienione są na stronie wydarzenia. Wśród wydarzeń m.in. całodniowa konferencja  „Osiągnięcia powojennej architektury Szczecina i Pomorza Zachodniego na tle architektury polskiej. Próba oceny” (Filharmonia, Sala Kameralna, 16 października 2014)
wykłady:
 „Nowe Żerniki, WUWA – Architektura i ideały modernistyczne jako źródło inspiracji dla współczesnych działań architektonicznych.” - arch. Zbigniew Maćków, MAĆKÓW Pracownia Projektowa.
„Z dala od zgiełku. Architektura i architekci na Pomorzu Zachodnim – Prowincjonalizm ograniczenie czy szansa.” arch. Dariusz Herman, arch. Piotr Śmierzewski – HS99
Warsztaty architektoniczne „Stare Miasto dociera do bulwarów”, wycieczki, wystawy...
Więcej informacji: http://www.westival.pl >>

Architektura współczesna Szczecina 2014

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: www.westival.pl
Data publikacji: 6.10.2014 16:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.