Lifestyle
LIFESTYLE
Co czeka Osiedle Jazdów w Warszawie?

Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?

  • Komentarze

Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?

Osiedle na Jazdowie to jedno z charakterystycznych miejsc wpisanych w architekturę powojennej Warszawy

Fot: materiały prasowe
  • Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?
  • Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?
  • Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?
  • Architektura Warszawy. Co dalej z Osiedlem Jazdów w Warszawie?

Architektura Warszawy. Dalsze istnienie Osiedla Jazdów stanęło pod znakiem zapytania. Miasto planuje wyburzenie domków fińskich w stołecznym Śródmieściu. Mieszkańcy chcą w tej sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych. Ruszyła zbiórka podpisów.

Architektura Warszawy. Osiedle Jazdów  to zespół parterowych, drewnianych domków jednorodzinnych, wybudowanych tuż po wojnie. Kolonia domków fińskich znajduje się przy ul. Jazdów na tyłach Parku Ujazdowskiego w Warszawie. Kolonia 27 domków została zbudowana w 1945 roku, jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Osiedle domków fińskich przetrwało jednak do dziś (choć kilka domków zostało wyburzonych), tym samym stając się jednym z charakterystycznych miejsc wpisanych w architekturę powojennej Warszawy i ciekawostką historyczną  na mapie warszawskiego Śródmieścia.

Osiedle Jazdów to zabytkowe miejsce wpisane w architekturę powojennej Warszawy

Architektura Warszawy. Z informacji płynących z Urzędu Miasta wynika, że miasto chciałoby pozbyć się fińskich domków na osiedlu Jazdów.  Do tej pory jednak władze nie przekazały żadnej alternatywy dla obecnej zabudowy tego terenu. Mieszkańcy Jazdowa wyszli jednak z własną propozycją. Chcą by w przyszłości osiedle łączyło w sobie funkcje mieszkalną i społeczno-kulturalną. Na stałe lub sezonowo część domków przekazywana byłyby licznym w Warszawie organizacjom, pozostałe nadal funkcjonowałyby jako domy mieszkalne. Mieszkańcy Jazdowa zorganizowali w tej sprawie wiele otwartych spotkań i warsztatów, w których uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Architektura Warszawy. Uratuj domki - ruszyła akcja Otwarty Jazdów

W lipcu mieszkańcy domków fińskich oraz organizacje działające na osiedlu rozpoczęły akcję Otwarty Jazdów, która ma na celu przekonać władze miasta, by o przyszłości Jazdowa mogli zadecydować sami warszawiacy.  Z tego powodu mieszkańcy osiedla wystąpili z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Zbiórka podpisów pod wnioskiem ruszyła 7 sierpnia. Podpisy mogą składać wszyscy mieszkańcy miasta w domkach zagospodarowanych przez projekt Otwarty Jazdów. Aby wniosek mógł zostać wzięty pod uwagę przez Radę Warszawy, potrzeba 1000 podpisów.

przeczytaj rowniez
Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.09.2013 16:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.