archirama.pl

Architektura Warszawy i stołeczne legendy, czyli gdzie Wars spotyka Sawę?

Dla Pawła Nowika Nowickiego warszawskie legendy to nie tylko Złota Kaczka, ale też pędzący po śródmiejskich chodnikach Czarny Roman, bryła Rotundy czy tęcza na placu Zbawiciela

Bazyliszek. Paweł Nowik Nowicki

Paweł Nowik Nowicki: bazyliszek, jedna z prac z nowej serii Warszawa

Fot: Paweł Nowik Nowicki

Czarny Roman, Bazyliszek, Złota Kaczka, z także inne postaci związane z warszawskim folklorem są bohaterami nowego cyklu plakatów Pawła Nowika Nowickiego. Projekt Warszawa będzie można obejrzeć na wystawie w warszawskim SH Studio.
Grafik interpretuje na nowo miejskie legendy, miejsca ważne dla mieszkańców miasta, a nawet charakterystyczne przykłady architektury Warszawy. Sięga do opowieści historycznych, ze zbiorów baśni i do tych, które powstają na naszych oczach. Są wśród nich historia Tęczy na Placu Zbawiciela czy warszawskiej Rotundy PKO, której pierwotną bryłę zniszczył katastrofalny wybuch w 1979 roku.

Znaczna część mieszkańców Warszawy – w tym ja – to osoby przyjezdne. Chciałbym, aby nie kojarzyły stolicy wyłącznie z miejscem pracy czy nauki. Stare legendy i współczesne miejskie opowieści pozwalają zobaczyć ją w znacznie bogatszym kontekście. Warszawa jest wspaniałym miastem i warto popularyzować historie z nią związane, zarówno wśród nowych mieszkańców, jak i tych z tych z kilkupokoleniowym zapleczem – mówiPaweł Nowik Nowicki.
Tematyka plakatów – różnorodna, styl – spójny, z charakterystycznymi dla grafika geometrycznymi formami i zawężoną kolorystyką.   

Paweł Nowik Nowicki - grafik, scenograf, plakacista, członek S.T.G.U.
Projektuje plakaty, scenografie, identyfikacji wizualną. Współpracował m.in.: z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Teatrem Polonia, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i Operą Bałtycką.


Paweł Nowik Nowicki. Warszawa
SH Studio
ul. Wilcza 44, Warszawa
Wernisaż: 20 marca, godz. 20.00
Wystawa czynna do 12 kwietnia 2014

Zdjęcia: Paweł Nowik Nowicki
Data publikacji: 25.02.2014 12:29

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!